Društveno-umjetnička instalacija 'Ženski rad, dobar hlad' koja od jučer, u organizaciji Udruge Š.U.M. visi iznad glava prolaznika u blizini Male Lože, na kraju zagrebačke ulice i na početku Ulice don Krste Stošića stvarajući sjenu predstavljena je danas javnosti kao višeslojni projekt koji bi trebao pridonijeti, kako je kazala Maja Šintić, predsjednica udruge Š.U.M. i preispitivanju odnosa među ljudima u našoj lokalnoj zajednici i prevladati otuđenje koje donosi virtualna stvarnost. Organizatori su uz pomoć brojnih žena koje su donirale tabletiće , najmanje 50 kg njih, uz kilometar konca, 100 metara gurtne, napravile su sjenilo za javni prostor da bi prolaz uzavrelim ulicama bio lakši.

Organizatori su od Šibenčana nekoliko mjeseci prikupljali tabletiće ili merla, kako to tko zove, koje su ručno izradile njihove bake i majke, spojili ih u veliki komad i na dva mjesta ih razapeli u spomenutim ulicama.
„Riječ je o društveno-umjetničkom projektu. Društvenom zato što je zaista u toku od nekih pola godine uspio okupiti značajan broj građana i građanki Šibenika. Okupili smo se oko ideje da zajedno otvorimo svoje ormare i tavane i da pogledamo kakvo se blago ženskog ručnog rada u njima skriva i da ga iz prostora privatnosti, doma dovedemo u javni prostor i javnu sferu Ovom instalacijom učinili smo vidljivim ženski ručni rad u koji je uloženo puno znanja i vremena, otvorili prostor za promišljanje o mogućnostima za žene koje imamo u postojećem društvenom okviru i prostoru za poboljšanje uvjeta i prilika za žene koje odrastaju u suvremenom društvu, ali i istaknuti kako žene, umjetnice, antropologinje, sociologinje, volonterke, kreativke, mogu mijenjati svoje zajednice i mogu utjecati na to da u svojim zajednicama budu snažne pokretačice inicijativa i promjena, ali i budno oko koje doprinosi razvijanju društva empatije, slobode i solidarnosti”, istaknula je je Maja Šintić, voditeljica tog projekta koja se okitila kukičanim naušnicama.

U pripremi instalacije je sudjelovalo oko 50 žena, odnosno obitelji koje su donirale tabletiće.
„Najveći izazov je bio izabrati tabletiće koje ćemo iskoristiti za sjenila jer zaista smo ih dobili puno, a iza vsakog stoji nečiji marljivi rad i strpljenje. - izjavila je Tijana Mihailović, šibenska umjetnica zadužena za oblikovanje instalacije.
To je samo jedan o razloga zbog kojeg su se upustili u ovaj projekt za koji je etnološku podlogu izradila kustosica Sandra Barešin. Njime žele upozoriti na klimatske promjene i potrebu zaštite od sunca. Način na koji su sjenila nastala, kombinacijom malih komada trebao bi biti i putokaz života i interakcije u lokalnoj zajednici.
„Nadamo se da će ovaj komadić hlada koji smo napravile na ulicama grada Šibenika omogućiti da dvoje ljudi tu kada se sretnu razmijene koju rečenicu, da pogledaju gore, možda proćakulaju o nekoj svojoj obiteljskoj povijesti, da se prisjete ručnog rada svoje mame, bake ili nekoga drugog iz obitelji. Da tako zapravo ponovno pokrenemo one male, sitne stvari koje nam puno znače” zaključila je Maja Šintić.

Dino Karađole, direktor Turističke zajednice Šibenik je istaknuo da smo dobili jednu novu atrakciju koja će sigurno zaintrigirati i građane i turiste.
Na prezentaciji sjenila bili su i predstavnici Grada Šibenika.

