Datum objave: 16. Travanj 2023

ZAVRŠNICA PRAZNIKA S JAGODICOM BOBICOM / Jagoda Sablić prikazala svoju izložbu inspiriranu morskim svjetom,legendama i svojim djetinjstvom u Mandalini

Diana Ferić
Diana Ferić

Petodnevni  program za djecu “ Praznici s Jagodicom Bobicom”, koji se održavao u Kući umjetnosti Arsen, završio je u subotu izložbom  „Čarobni svijet mora i morskih dubina” koju je osmislila I izradila  autorica cijelog programa spisateljica i lutkarica  Jagoda Sablić. Postavila je slike i makete morskog svijeta, a ambijent su krasile  i lutke mornara Popaja i Male sirene. Osim djece na izložbi su bili i  brojni građani, najviše stanovnici Gorice i Mandaline u kojima je Jagoda živjela. Za tu izložbu, kako je kazala, inspiriralo ju je upravo djetinjstvo koje je provodila s djedom i bakom u Mandalini, ali i život njezinih predaka koji je bio vezan za more.

“Ova izložba je posvećena mojim unucima Josipu i Marku koji žive u Mandalini,  ali i svoj djeci ma gdje da žive, a priča o ribarima, legendama i neviđenoj ljepoti mora te o našem gradu koji je okružen morem. Moji unuci žive uz more, na istom mjestu gdje je nekad živio njihov šukundjed, a moj djed  Markić. Njihov djed Josip je isto tako vezan za more. Sam je izradio   drveni, brodić  malu barku s kojom bi se otisnuo na pučinu i lovio ribu,a sada nekad lovi s unukom Markom. Njihov pradjed, a moj otac  Dušan, bio je mornar i vezao se za dokove Mandaline. Pričao mije legenda o morskim sirenama,delfinima i gusarima. Imao je tetovažu sirene na lijevoj ruci koja se zvala Bepa. Moj djed Markić bio je čuveni ronilac na dah i ribar s kojim sam provela djetinjstvo u maloj zelenoj barci zvanoj Jagoda. Veslajući do kanala sv Ante, Pakline i Šipada upoznala sve pošte i vršama lovila ribu. Divila sam se jatima srdela i s njim sam kao mala čak lovila mrežama srdele na sviću. Taj miris mora,krik galebova, ljuljuškanje barki u ljubavnom zanosu, legende koje su mi pričali  tata Dušan i djed Marko usjekli su se duboko u moju dušu I te emocije želim prenijeti svima vama ovom izložbom”, kazala je Jagoda Sablić.
 
I uspjela je. “Majstorski ste ovo izveli, s puno duše.Opet ste pokazali da u vama dijete čuči I od Vas se pun može naučiti",  “Ovo je takva čarolija na jednom mjestu kakvu nikad nisam vidio, "Svaka slika o moru Može biti inspiracija za neku priču. Ovdje se ne  radi samo o vještim odabiru kolorita boja već i mogućnosti da djeca svoje impresije prenesu kroz svoj  likovni izričaj,  “Ova izložba mora putovati i u druge gradove jer priča priče i moru, djetinjstvu, ali i o našem gradu”, samo su neke od dojmova je su napisali posjetitelji. 
Šteta je jedino što je ta izložba bila postavljena samo nekoliko sati. 
 
U sklopu programa “Praznici s Jagodicom Bobicom” u organizaciji JU Tvrđava kulture Jagoda Sablić održala je kvizove za djecu. Prikazala im je nekoliko svojih lutkarskih predstava, održala je i radionicu an kojoj su djeca izrađivala pčelice i bubamare, pričala im je priče i legende, sve uz interakciju s njima, a  kao gost iznenađenja nastupio je mađioničar Kasper.
Iz kategorije: Vijesti

logo footer 1
Trg Andrije Hebranga 11a, 22 000 Šibenik

logo footer 2
logo footer 3